Back to Top
| Print technology | Direct thermal |
| Colour | |
| Maximum resolution | 203 x 406 DPI |
| Print speed | 180 mm/sec |
| Maximum print height | 8 mm |
| PC connected | |
| Connectivity technology | Wired |
| Standard interfaces | Ethernet |
| Optional connectivity | Ethernet |
| Internal memory | 2 MB |
| Flash memory | 16 MB |
| Supported paper width | 112 mm |
| Autocutter | |
| Autocutter durability | 2 million cuts |
| Maximum roll diameter | 100 mm |
| Media thickness | 0.065 - 0.15 mm |
| Mean cycles between failures (MCBF) | 37 |
| Product colour | Grey |
| Width | 180 mm (7.02 ") |
| Depth | 213 mm (8.31 ") |
| Height | 148 mm (5.77 ") |
| Weight | 1700 g (3.75 lbs) |
| Compatible operating systems | Windows XP 32 Bit, Vista 32/64 Bit, Windows 7 32/64 Bit, Server 2008 32/64 Bit, XP Embedded, CE, POSReady 2009, OPOS, JavaPOS, Linux, Mac OS X, Android |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Emulations | Star Mode, ESC/POS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.