Back to Top
| Print technology | Thermal transfer |
| Colour | |
| Maximum resolution | 360 x 360 DPI |
| Print speed | 60 mm/sec |
| Vertical printing | |
| Rotated printing | |
| Date & time printing | |
| Maximum print height | 32 mm |
| Minimum print length | 5 mm |
| Maximum print length | 1 m |
| Display | LCD |
| Print preview | |
| Backlight display | |
| Display number of lines | 4 lines |
| Display number of characters | 17 |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Wi-Fi | |
| Wi-Fi Direct | |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Label memory | 99 label(s) |
| Memory capacity | 1500 characters |
| Flash memory | 7 MB |
| Number of label formats | 35 |
| Tape type | TZe |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), Code-128 Codabar Library, Code-39 Library, EAN128, EAN13, EAN8, GS1 COMPOSITE, GS1 DataBar, GS1 DataBar Expanded, ISBN-2, ISBN-5, ITF, MicroPDF417, POSTNET, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Product colour | Black |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Housing material | Plastic |
| Auto power off | |
| Energy Star certified |
| Keyboard | |
| Tape width | 36 mm |
| Width | 337 mm (13.14 ") |
| Depth | 188 mm (7.33 ") |
| Height | 173 mm (6.75 ") |
| Weight | 3400 g (7.5 lbs) |
| Package width | 382 mm |
| Package depth | 435 mm |
| Package height | 296 mm |
| Package weight | 5200 g |
| Package type | Box |
| AC adapter included | |
| Manual | |
| Cables included | USB |
| Drivers included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
