Back to Top
| Print technology | Direct thermal |
| Colour | |
| Maximum resolution | 300 x 300 DPI |
| Print speed | 6 lpm |
| Print speed | 152 mm/sec |
| Mirror printing | |
| Date & time printing | |
| Maximum print height | 108 mm |
| Font styles | Brougham, Brussels, Helsinki, Letter Gothic, San Diego |
| Standard printer languages | ESC P, Raster_P, ZPL II |
| Text style | Bold, Horizontal lines, Invert, Italic, Normal, Shadow, Shadow light, Surround |
| Maximum print length | 3 m |
| Display | LCD |
| Touchscreen | |
| Colour display |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Ethernet LAN | |
| RS-232 ports | 1 |
| Wi-Fi | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Bluetooth profiles | GATT, HCRP, OPP, SPP |
| Bluetooth |
| Flash memory | 64 MB |
| Internal memory | 256 MB |
| Maximum roll diameter | 127 mm |
| Maximum label width | 118 mm |
| Core diameter | 12.7 mm |
| Number of fonts | 6 |
| Languages support | CHI (SIMPL), CZE, DAN, DEU, DUT, ENG, ESP, FIN, FRE, HUN, ITA, JPN, NOR, POL, POR, RUS, SWE, TUR |
| Mobile operating systems supported | Android 4.1, Android 4.2, Android 4.2.1, Android 4.2.2, Android 4.3, Android 4.4, Android 5.0, Android 5.1, Android 6.0, Android 7.0, Android 7.1, Android 7.1.2, Android 8.0, Android 9.0, iOS 10.0, iOS 11.0, iOS 12, iOS 8.0, iOS 8.1, iOS 8.2, iOS 8.3, iOS 8.4, iOS 9.0, iOS 9.1, iOS 9.2, iOS 9.3 |
| Number of languages | 18 |
| Product colour | Grey, White |
| LED indicators | Error, Power, Status |
| Auto power off |
| Width | 108 mm (4.21 ") |
| Depth | 155 mm (6.05 ") |
| Height | 224 mm (8.74 ") |
| Weight | 2080 g (4.59 lbs) |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016 |
| Linux operating systems supported | Y |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 40 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 85 % |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 90 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Warranty card | |
| Software development kit (SDK) | |
| AC adapter included | |
| Starter roll included | |
| Cables included | AC, USB |
| Quick start guide |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
