Back to Top
| Print technology | Thermal transfer |
| Colour | |
| Maximum resolution | 360 x 360 DPI |
| Print speed | 60 mm/sec |
| Vertical printing | |
| Rotated printing | |
| Date & time printing | |
| Standard printer languages | ESC P |
| Maximum print height | 32 mm |
| Minimum print length | 4 mm |
| Maximum print length | 1 m |
| Wi-Fi | |
| Wi-Fi Direct | |
| Optional connectivity | Bluetooth |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11n |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Ethernet LAN | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Label memory | 99 label(s) |
| Internal memory | 6 MB |
| Tape type | TZe |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), Code-128 Codabar Library, Code-39 Library, EAN128, EAN13, EAN8, GS1 COMPOSITE, GS1 DataBar, GS1 DataBar Expanded, ISBN-2, ISBN-5, ITF, MicroPDF417, POSTNET, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Number of fonts | 4 |
| Image formats supported | GIF, JPG, PNG, TIF, WMF |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| Number of batteries supported | 1 |
| Auto power off | |
| Energy Star certified |
| PC connection | USB 2.0 |
| Tape width | 36 mm |
| Width | 118 mm (4.6 ") |
| Depth | 192 mm (7.49 ") |
| Height | 146 mm (5.69 ") |
| Weight | 1510 g (3.33 lbs) |
| Package width | 165 mm |
| Package depth | 266 mm |
| Package height | 3333 mm |
| Package weight | 2770 g |
| Cables included | USB |
| Warranty card | |
| Drivers included | |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
