Back to Top
| Print technology | Direct thermal / thermal transfer |
| Colour | |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Print speed | 203.2 mm/sec |
| Maximum printing width | 108 mm |
| Display | LCD |
| Colour display | |
| Display diagonal | 2.3 " |
| RS-232 ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN | |
| Bluetooth | |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| Maximum label width | 112 mm |
| Maximum roll diameter | 127 mm |
| Built-in barcodes | AZTECCODE, CODABAR (NW-7), Code 11, Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 49, Code 93, Code-128 Codabar Library, EAN128, EAN13, EAN8, GS1 DataBar, ITF-14, Interleaved 2/5, MaxiCode, MicroPDF417, PDF417, POSTNET, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Product colour | Black |
| Width | 219 mm (8.54 ") |
| Depth | 285 mm (11.12 ") |
| Height | 191 mm (7.45 ") |
| Weight | 3000 g (6.61 lbs) |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Linux operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016 |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 40 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 25 - 85 % |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | 10 - 90 °C |
| Cables included | AC, USB |
| Bundled software | Bartender Ultra Lite Edition |
| Buttons | |
| Y | |
| 84433210 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
