Back to Top
TSC 99-158A013-1101
With a 203dpi print resolution and Ethernet connectivity, the DA220 is capable of producing high-quality printed labels even at its fastest print speeds.
If you are looking for an affordable and reliable direct thermal desktop printer, the TSC DA220 is the perfect solution for you. With its high-quality print resolution, fast print speeds, and wide range of interfaces, the DA220 can handle all of your label printing needs.
| Print technology | Direct thermal |
| Colour | |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Print speed | 152.4 mm/sec |
| Rotated printing | |
| Maximum printing width | 108 mm |
| Printing colours | Black |
| Minimum print length | 25400 mm |
| Display | N |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| RS-232 ports | 1 |
| Flash memory | 128 MB |
| Internal memory | 64 MB |
| Media thickness | 0.055 - 0.19 mm |
| Maximum label width | 114 mm |
| Maximum roll diameter | 38 mm |
| Built-in barcodes | 1D,2D, AZTECCODE, CODABAR (NW-7), Code 11, Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 93, Data Matrix, EAN128, EAN13, EAN8, GS1 DataBar, Interleaved 2/5, MicroPDF417, PDF417, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Number of fonts | 8 |
| Built-in processor |
| Product colour | Black |
| Certification | FCC Class A, CE Class A, RCM, CB, CCC, ENERGY STAR, KC, BIS, UL, EAC, RoHS, WEEE |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter output voltage | 24 V |
| AC adapter output current | 2.5 A |
| Width | 172 mm (6.71 ") |
| Depth | 195 mm (7.61 ") |
| Height | 165 mm (6.44 ") |
| Weight | 1500 g (3.31 lbs) |
| Operating relative humidity (H-H) | 25 - 85 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Package type | Box |
| Bundled software | Windows labeling |
| Cables included | DC |
| Y | |
| TSPL-EZ | |
| ENERGY STAR | |
| 8 | |
| 60 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.