The TSC 310 Thermal Label Printer is the perfect solution for businesses of all sizes that need a fast, reliable, and affordable printer for their labeling needs. With a print speed of up to 6 ips, the TSC 310 can print 4-inch-wide labels, tags, or receipts in no time. It is also built to last, with a durable construction that can withstand the rigors of everyday use.
If you are looking for a fast, reliable, and affordable printer for your business, the TSC 310 Thermal Label Printer is the perfect choice. With its fast print speed, durable construction, and easy-to-use controls, the TSC 310 can help you save time, money, and improve your productivity.
| Print technology | Direct thermal / thermal transfer |
| Colour | |
| Maximum resolution | 300 x 300 DPI |
| Print speed | 102 mm/sec |
| Rotated printing | |
| Maximum printing width | 105.6 mm |
| Printing colours | Black |
| Minimum print length | 11430 mm |
| Display | TFT |
| Display diagonal | 2.3 " |
| Display resolution | 320 x 240 pixels |
| Colour display |
| RS-232 ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| Optional connectivity | Bluetooth, Wireless LAN |
| Connectivity technology | Wired |
| Parallel ports quantity | 1 |
| Flash memory | 128 MB |
| Internal memory | 64 MB |
| Maximum label width | 105.6 mm |
| Maximum roll diameter | 127 mm |
| Media thickness | 0.06 - 0.19 mm |
| Maximum label length | 11.4 m |
| Core diameter | 38.1 mm |
| Built-in barcodes | Code 11, Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 49, Code 93, Code-128 Codabar Library, EAN128, EAN13, EAN8, ITF-14, POSTNET, UPC-A, UPC-E |
| Number of fonts | 8 |
| Ribbon length | 110 m |
| Ribbon width | 40 mm |
| Compatible memory cards | SD |
| Built-in processor |
| Product colour | Navy |
| Housing material | Plastic |
| LED indicators | Y |
| Certification | FCC Class B, CE Class B, C-Tick Class B, UL, cUL, TÜV/safety, CCC, CoC-Mexico |
| AC input voltage | 100- 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter output voltage | 2.5 V |
| AC adapter output current | 3.75 A |
| Clock function |
| Width | 203 mm (7.92 ") |
| Depth | 259.3 mm (10.11 ") |
| Height | 191.5 mm (7.47 ") |
| Weight | 2300 g (5.07 lbs) |
| Windows operating systems supported | Y |
| Linux operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave |
| Operating relative humidity (H-H) | 25 - 85 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Package type | Box |
| Bundled software | Windows labeling |
| Cables included | DC |
| Quick start guide |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| ENERGY STAR | |
| Y | |
| TSPL-EZ | |
| 90 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.