Back to Top
| Device interface | USB Type-A |
| Purpose | Gaming |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 6 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 16000 DPI |
| Acceleration (max) | 50 G |
| Customizable movement resolution | |
| Number of movement resolution modes | 7 |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Sensor type | PixArt PMW 3389 |
| Scrolling directions | Vertical |
| Material | Plastic |
| Form factor | Ambidextrous |
| Product colour | Black |
| Protection features | Dustproof, Waterproof |
| Surface coloration | Monotone |
| Plug and Play | |
| Cable length | 1.8 m |
| Built-in memory capacity | 512 KB |
| Built-in memory | |
| Maximum Lift Off Distance (LOD) | 2 mm |
| Power source | Cable |
| Width | 62.6 mm (2.44 ") |
| Depth | 116.6 mm (4.55 ") |
| Height | 38.3 mm (1.49 ") |
| Quantity | 1 |
| Package width | 132 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 45 mm |
| Package weight | 133 g |
| Master carton width | 283 mm |
| Master carton length | 480 mm |
| Master carton height | 318 mm |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Weight | 53 g (0.12 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
