This dual-ranked 2 X 32GB RAM kit is designed to increase your computer's start-up times, general responsiveness, and capacity to handle data-intensive programs by delivering speeds up to 3200 MHz.
Crucial live and breathe memory and storage, but it's not just a work thing. For 25 years, Crucial has been uniquely able to connect millions of customers to the innovation and technology that Micron has been perfecting for more than four decades.
Crucial 64GB DDR4 Sdram Memory Kit CT2K32G4SFD832A are unbuffered and do not use ECC technology, with a CAS latency of 22 and a power rating of 1.2V.
Compatibility tools like our Crucial System Scanner have made it easy to connect our customers with the perfect memory (DRAM) and storage (SSDs) for their systems, including world-record-breaking Crucial Ballistix gaming DRAM, delivering an unparalleled performance edge to power users.
| CAS latency | 22 |
| Internal memory | 64 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Component for | Notebook |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| ECC | |
| Lead plating | Gold |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 32 GB |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.