Back to Top
| Charger type | Auto |
| Charger compatibility | Mobile phone, MP3, Tablet |
| Power source type | Cigar lighter |
| Operating principle | Contact |
| Certification | RoHS |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Input voltage | 10.5 – 15.5 V |
| Maximum output voltage | 12 V |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Width | 71.88 mm (2.8 ") |
| Depth | 34.54 mm (1.35 ") |
| Height | 70.1 mm (2.73 ") |
| Weight | 86.18 g (0.19 lbs) |
| Package width | 132 mm |
| Package depth | 47.75 mm |
| Package height | 187.96 mm |
| Package weight | 136 g |
| Built-in battery | |
| USB ports quantity | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
