The RB1290X4C 12V/9AH batteries are certified to meet or exceed original manufacturer specifications. All replacement cartridges come with leak proof sealed lead acid batteries that are pre-assembled for easy installation into your CyberPower UPS system.
Each CyberPower replacement battery cartridge ships with reusable packaging that can be used for delivery of expired batteries to a suitable recycling center. All CyberPower batteries come with an 18-month warranty.
CyberPower RB1290X4C Sealed Lead Acid VRLA 9Ah 12V UPS Battery contains four 12V/9AH replacement batteries, certified to meet or exceed original manufacturer specifications. These leak-proof, sealed lead-acid batteries never require replacement fluid. The pre-assembled cartridge installs easily into your CyberPower UPS system and is shipped with reusable packaging which can be used for delivering expired batteries to a suitable recycling center. The RB1290X4C comes with instructions, recycling information, and an eighteen-month warranty.
Sealed Lead-Acid Batteries - Supply high surge currents, provide robust power-to-weight ratios, and are cost-effective. Maintenance-Free Battery Fluid - Never requires replacement. Leak-Proof Casing - Protects the sealed lead-acid batteries and prolongs battery life. User-Installable Cartridge - Allows for quick and convenient installation; each cartridge is pre-assembled.
Reusable Packaging - Provides for conveniently delivering expired batteries to a recycling center. After installing the new cartridge, place the old one in the reusable packaging. OEM Certified - CyberPower batteries meet or exceed original manufacturer specifications. Eighteen-Month Warranty - Covers defects in materials and workmanship in the product under normal use and conditions within eighteen months of the purchase date. See warranty for details.
| Product colour | Silver |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 9 Ah |
| Battery voltage | 12 V |
| Number of batteries included | 4 pc(s) |
| Compatibility | OR2200PFCRT2Ua, OR2200PFCRT2U |
| Weight | 12306 g (27.13 lbs) |
| Width | 209.3 mm (8.16 ") |
| Height | 66.8 mm (2.61 ") |
| Depth | 327.1 mm (12.76 ") |
| Package width | 365 mm |
| Package height | 164.8 mm |
| Package depth | 479.8 mm |
| Package weight | 13245 g |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
