Back to Top
| Scanner type | 1D |
| Sensor type | Linear |
| Linear (1D) barcodes supported | AIM-128, AusPost, CPC Binary, China Post, Codabar, Codabar 125, Code 11, Code 128, Code 128A, Code 128B, Code 128C, Code 25 (IR 2 of 5), Code 25 (non-IR 2 of 5), Code 3 of 9, Code 32, Code 39, Code 39 (ASCII), Code 93, DUN 14, Deutsche12, Deutsche14, Discrete 2 of 5, EAN 128, EAN 2, EAN 5, EAN-13, Facing Identification Mark, GS1 Composite, GS1 DataBar, GS1 DataBar Expanded, GS1 DataBar Omnidirectional, GS1 Databar Limited, IATA, ITF-14, ITF-4, ITF-6, Intelligent Mail, JAN, Japanese Post, Latent image, MSI, Matrix 2 of 5, PDF417, PLANET, POSTNET, Plessey, PostBar, RM4SCC / KIX, S-Code, Standard 2 of 5, Standard 25, TCL39, Telepen, Trioptic, U.P.C., UPC-A, UPC-E, UPC-E0, UPC-E1 |
| Read rate (max) | 400 reads/s |
| Tilt reading angle | -45 - 45 u00b0 |
| Pitch reading angle | -65 - 65 u00b0 |
| Yaw reading angle | -65 - 65 u00b0 |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 130000 lx |
| Connectivity technology | Wired |
| Standard interfaces | RS-232, USB |
| Type | Handheld bar code reader |
| International Protection (IP) code | IP52 |
| LED indicators | Y |
| Product colour | White |
| Ambient lighting |
| Power source type | DC, USB |
| Width | 166 mm (6.47 ") |
| Depth | 68 mm (2.65 ") |
| Height | 109 mm (4.25 ") |
| Weight | 163 g (0.36 lbs) |
| Cables included | USB |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.