Back to Top
| Suitable for rooms | Processor |
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 120 mm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, LGA 2066, Socket AM4, Socket AM5 |
| Rotational speed (max) | 2100 RPM |
| Noise level (low speed) | 11.9 dB |
| Noise level (high speed) | 29.8 dB |
| Maximum airflow | 55 cfm |
| Maximum air pressure | 2.73 mmH2O |
| Airflow | 93.5 m³/h |
| Pulse-width modulation (PWM) support | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Fins material | Aluminium |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan connector | 4-pin |
| Number of heat pipes | 6 |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Thermal Design Power (TDP) | 210 W |
| Fan's mean time to failure (MTTF) | 300000 h |
| Product colour | Black |
| Base plate material | Copper |
| Cable length | 0.22 m |
| Rated voltage | 12 V |
| Fan power consumption | 2.4 W |
| Fan current | 0.1 A |
| Safety current | 0.2 Ah |
| Width | 136 mm (5.3 ") |
| Radiator width | 136 mm |
| Radiator depth | 76 mm |
| Radiator height | 161 mm |
| Depth | 101 mm (3.94 ") |
| Height | 161 mm (6.28 ") |
| Weight | 1030 g (2.27 lbs) |
| Package width | 146 mm |
| Package depth | 198 mm |
| Package height | 224 mm |
| Package weight | 1500 g |
| Mounting kit | |
| Thermal grease |
| Quantity per shipping carton | 12 pc(s) |
| Shipping carton width | 310 mm |
| Shipping carton length | 610 mm |
| Shipping carton height | 483 mm |
| Shipping carton weight | 18600 g |
| CE, RoHS, TÜV mark, UKCA, UL, WEEE |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.