Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2 |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Web-based management |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 8 |
| Console port | RJ-45 |
| Networking standards | IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Full duplex | |
| Link aggregation | |
| Flow control support |
| Switching capacity | 130.9 Gbit/s |
| Forwarding rate | 176 Mpps |
| MAC address table | 16000 entries |
| Jumbo frames support |
| VLAN support | |
| Number of VLANs | 4092 |
| Rack mounting | |
| Product colour | Burgundy |
| Wall mountable | |
| LED indicators | Y |
| Built-in processor | |
| Processor frequency | 1000 MHz |
| Memory type | ECC DDR3 DRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 4096 MB |
| Power connector | DC-in jack |
| Power consumption (max) | 61 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Width | 441 mm (17.2 ") |
| Depth | 368.5 mm (14.37 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 5090 g (11.22 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.