Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2+ |
| Web-based management | |
| Configuring Location Settings (CLI) |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Combo SFP ports quantity | 2 |
| Console port | RJ-45 |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Spanning tree protocol | |
| Link aggregation |
| Switching capacity | 20 Gbit/s |
| MAC address table | 8000 entries |
| Latency (1 Gbps) | 4 µs |
| Number of VLANs | 4000 |
| Access Control List (ACL) | |
| Security algorithms | HTTPS, SNMP, SNMPv2, SNMPv3, SSH |
| Rack mounting | |
| Product colour | White |
| LED indicators | Y |
| Certification | FCC, CE, RCM, VCCI, BSMI, UL, CB, RoHS2 |
| Flash memory | 32 MB |
| Telnet | |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Packet buffer memory | 0.512 MB |
| Internal memory | 256 MB |
| Power consumption (typical) | 74.4 W |
| Power supply included | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 65 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Heat dissipation | 34.12 BTU/h |
| Width | 250 mm (9.75 ") |
| Depth | 209 mm (8.15 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 1700 g (3.75 lbs) |
| Y | |
| AC |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
