Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Switch layer | L2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 5 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| SFP module slots quantity | 1 |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T,100BASE-TX,10BASE-T |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 5 |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | |
| 10G support | |
| Flow control support |
| Switching capacity | 12 Gbit/s |
| Throughput | 8.9 Mpps |
| MAC address table | 8000 entries |
| Store-and-forward | |
| Jumbo frames support |
| Fiber ethernet cabling technology | 1000BASE‑LX,100BASE-SX |
| Rack mounting | |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| International Protection (IP) code | IP30 |
| Housing material | Metal |
| Certification | CE, FCC |
| Buffer size | 512 KB |
| Power connector | DC-in jack |
| Power consumption (typical) | 130 W |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 4 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 120 W |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Width | 100 mm (3.9 ") |
| Depth | 30 mm (1.17 ") |
| Height | 135 mm (5.27 ") |
| Weight | 500 g (1.1 lbs) |
| Quick start guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.