Back to Top
| Switch type | Managed |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Port mirroring |
| Switching capacity | 10 Gbit/s |
| Forwarding rate | 7.44 Mpps |
| MAC address table | 2 entries |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 9 |
| MAC address filtering |
| Rack mounting | |
| Stackable | |
| Product colour | Black |
| Certification | CE FCC UL Shock (IEC 60068-2-27) Freefall (IEC 60068-2-32) Vibration (IEC 60068-2-6) |
| Packet buffer memory | 64 MB |
| Mean time between failures (MTBF) | 454556 h |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 2 A |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 4 |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 5 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 200 W |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Width | 118 mm (4.6 ") |
| Depth | 23.5 mm (0.92 ") |
| Height | 118 mm (4.6 ") |
| Weight | 425 g (0.94 lbs) |
| Quick start guide | |
| Rack mount kit |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.