Back to Top
| Suitable for | Computer case |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 120 mm |
| Supported processor sockets | Not supported |
| Compatible processor series | Not supported |
| Rotational speed (max) | 1200 RPM |
| Noise level (high speed) | 18.3 dB |
| Maximum airflow | 32 cfm |
| Maximum air pressure | 1.2 mmH2O |
| Airflow | 54.4 m³/h |
| Bearing type | Rifle bearing |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Number of fan blades | 7 |
| Fan connector | 3-pin |
| Mean time between failures (MTBF) | 90000 h |
| Illumination LED | |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.5 m |
| Power consumption (typical) | 0.96 W |
| Voltage | 12 V |
| Rated voltage | 5 V |
| Starting voltage | 7 V |
| Maximum current | 0.16 A |
| Weight | 135 g (0.3 lbs) |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Package width | 123 mm |
| Package depth | 192 mm |
| Package height | 87 mm |
| Package weight | 408 g |
| Screws included | |
| Number of screws | 12 |
| 3 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.