Back to Top
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 120 mm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1156 (Socket H), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 71.93 cfm |
| Airflow | 122.2 m³/h |
| Pulse-width modulation (PWM) support | |
| Number of heat pipes | 4 |
| Illumination LED | |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | Black, Silver |
| Radiator material | Aluminum |
| Rated voltage | 12 V |
| Safety current | 0.37 Ah |
| Rated current | 0.26 A |
| Width | 73 mm (2.85 ") |
| Depth | 124 mm (4.84 ") |
| Height | 152 mm (5.93 ") |
| Weight | 650 g (1.43 lbs) |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Package width | 110 mm |
| Package depth | 138 mm |
| Package weight | 760 g |
| Package type | Box |
| 1750 | |
| Processor | |
| 3.12 | |
| 1.86 | |
| 1 | |
| 160000 | |
| Rifle bearing | |
| 650 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
