Back to Top
| Form factor | Midi-Tower |
| Type | PC |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | ATX, ITX, Micro-ATX |
| Product colour | Black |
| Number of 2.5" bays | 3 |
| Side window | |
| Anti-dust filter | |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 170 mm |
| Maximum graphics card length | 315 mm |
| Maximum PSU length | 175 mm |
| Power supply included | |
| Power supply location | Bottom |
| Supported power supply form factors | ATX |
| Audio input | Y |
| Audio output | Y |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Front fans installed | 1x 120 mm |
| Maximum front fans | 3 |
| Front fans diameters supported | 120,140 mm |
| Rear fans installed | 1x 120 mm |
| Maximum rear fans | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Maximum top fans | 2 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Maximum bottom fans | 1 |
| Bottom fans diameters supported | 120 mm |
| Front radiator fan sizes supported | 120,140,240,280,360 mm |
| Rear radiator fan sizes supported | 120 mm |
| Top radiator fan sizes supported | 120,140 mm |
| Supported hard disk drive sizes | 2.5,3.5 " |
| Width | 212 mm (8.27 ") |
| Depth | 395 mm (15.41 ") |
| Height | 440 mm (17.16 ") |
| Manual | |
| Package width | 298 mm |
| Package depth | 542 mm |
| Package height | 493 mm |
| Package weight | 7520 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.