Back to Top
| Form factor | Midi Tower |
| Type | PC |
| Material | Mesh, Tempered glass, Plastic, Steel |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | ATX, Micro ATX, SSI CEB, Mini-ITX, EATX |
| Product colour | White |
| Number of 2.5" bays | 3 |
| Side window | |
| Illumination | |
| Illumination colour | Multi |
| Illumination location | Case fans |
| Volume | 50 L |
| Anti-dust filter | |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 165 mm |
| Maximum graphics card length | 410 mm |
| Maximum PSU length | 200 mm |
| Power supply included | |
| Power supply location | Bottom |
| Supported power supply form factors | ATX |
| Audio input | Y |
| Audio output | Y |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Front fans installed | 3x 120 mm |
| Maximum front fans | 3 |
| Front fans diameters supported | 120,140 mm |
| Maximum rear fans | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Maximum top fans | 3 |
| Top fans diameters supported | 140,120 mm |
| Front radiator fan sizes supported | 140,240,360,120,280 mm |
| Rear radiator fan sizes supported | 120 mm |
| Top radiator fan sizes supported | 120,240,360,140,280 mm |
| Supported hard disk drive sizes | 2.5,3.5 " |
| Cable management |
| Width | 210 mm (8.19 ") |
| Depth | 499 mm (19.46 ") |
| Height | 500 mm (19.5 ") |
| Weight | 7700 g (16.98 lbs) |
| Package width | 290 mm |
| Package depth | 558 mm |
| Package height | 584 mm |
| Package weight | 9200 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
