Water cooling, 2x 120 mm fans, 500-2000 RPM, Aluminum Radiator, RGB
Featuring six addressable LEDs, the Lumen allows you to customize your water-cooling setup from subtle to stunning. With the ability to command these LEDs via your motherboard or controller, you have full control over your system's lighting effects.
The Lumen is compatible with most common Intel/AMD sockets, including the latest LGA1700 and AM5 sockets. This ensures that it can be seamlessly integrated into your existing or upcoming build, providing high-end cooling performance for your CPU.
Certified by industry standards, the Lumen is RGB certified, guaranteeing vibrant and accurate colors. Whether you're a new builder or a seasoned enthusiast, the Lumen offers premium ARGB effects that will elevate the look of your system.
The removable top can be turned at 90-degree intervals, making the logotype horizontal independent of the mounting orientation - Low-permeability rubber tubes with braided nylon sleeves
Duality design provides both a stealthy and illuminated look, controlled from your motherboard RGB UI - Six ARGB LEDs are yours to command via your motherboard or controller
Compatible with ASUS AURA, Gigabyte Fusion, MSI Mystic Light, ASRock Polychrome and Razer Chroma
Thermal paste is pre-applied to ensure a proper and pain-free installation - Articulating elbow fittings make tubes easier to route and reduces tension on the cold plate housing
Supports the most common sockets for both Intel and AMD - Compatible with LGA 1700 and AM5
Aspect fans for low turbulence and chaining support
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Fan diameter | 120 mm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1156 (Socket H), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1366 (Socket B), LGA 1700, LGA 2011 (Socket R), LGA 2011-v3 (Socket R), LGA 2066, Socket AM2, Socket AM2+, Socket AM3, Socket AM3+, Socket AM4, Socket AM5, Socket FM1, Socket FM2, Socket FM2+ |
| Rotational speed (min) | 500 RPM |
| Rotational speed (max) | 2000 RPM |
| Noise level (low speed) | 10 dB |
| Noise level (high speed) | 33.2 dB |
| Minimum airflow | 13 cfm |
| Maximum airflow | 56 cfm |
| Minimum air pressure | 0.23 mmH2O |
| Maximum air pressure | 2.34 mmH2O |
| Pulse-width modulation (PWM) support | |
| Fins material | Aluminium |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Illumination LED | |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | Black |
| Number of LEDs | 6 |
| Radiator material | Aluminum |
| Base plate material | Copper |
| Package width | 137 mm |
| Package depth | 332 mm |
| Package height | 205 mm |
| Package weight | 1770 g |
| Mounting kit | |
| Package type | Box |
| 120 | |
| 4000 | |
| 90000 | |
| 272 | |
| Rifle bearing | |
| 12 | |
| 27 | |
| 340 | |
| Ceramic bearing | |
| 400 | |
| 12 | |
| Processor | |
| 22 | |
| 0.37 | |
| 50000 | |
| 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.