Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| PTZ control (Pan/Tilt/Zoom) | |
| Remote viewing |
| Form factor | Covert |
| Product colour | White |
| LED indicators | Activity, Link |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC), Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum resolution | 3264 x 2448 pixels |
| Total megapixels | 12 MP |
| Video formats supported | H.264, MJPG |
| Video compression formats | H.264, M-JPEG |
| Frame rate | 24 fps |
| Field of view (FOV) angle | 360 u00b0 |
| Sensor type | CMOS |
| Auto focus |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet,100 Gigabit Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Width | 140 mm (5.46 ") |
| Depth | 70 mm (2.73 ") |
| Height | 38 mm (1.48 ") |
| Weight | 330 g (0.73 lbs) |
| Power source type | DC, PoE |
| AC input voltage | 5 V |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 12.5 W |
| DC output voltage | 36,57 |
| DC output current | 0.5 A |
| Web-based management | |
| Reset button |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Manual | |
| Number of cameras | 1 |
| Y | |
| Y | |
| Y | |
| CE, Federal Communications Commission (FCC) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.