Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor |
| Day/night mode |
| Form factor | Dome |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling |
| Housing material | Plastic |
| Maximum resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Total megapixels | 4 MP |
| Video formats supported | H.264, H.265, M-JPEG |
| Gain control type | Auto |
| Flip & mirror | |
| Privacy masking | |
| Frame rate | 30 fps |
| Camera pan control | |
| Camera tilt control | |
| Minimum illumination | 0.15 lx |
| Tilt angle range | 0 - 67 u00b0 |
| Pan range | 0 - 350 u00b0 |
| White balance | ATW, AWC, Indoor, Manual, Outdoor |
| Angle of rotation | 355 u00b0 |
| Camera shutter speed | 1/5~1/12,000 s |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/3 " |
| Number of lenses | 1 |
| Fixed focus | |
| Maximum aperture number | 2 |
| Fixed focal length | 6 mm |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS, HTTPS |
| Video motion detection |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Built-in hard drive | |
| Maximum memory card size | 128 GB |
| Flash memory | 256 MB |
| Internal memory | 512 MB |
| Night vision | |
| Night vision distance | 20 m |
| LED type | IR |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6, TCP/IP, UDP/IP, RTP(UDP), RTP(TCP), RTCP, RTSP, NTP, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, DHCP, PPPoE, FTP, SMTP, ICMP, IGMP, SNMPv1/v2c/v3(MIB-2), ARP, DNS, DDNS, QoS, PIM-SM, UPnP, Bonjour, LLDP |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Number of users | 6 user(s) |
| Streaming method | Multicast, Unicast |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Audio input channels | 1 |
| Audio formats supported | G.711, G.711 μ-law, G.726 |
| Built-in microphone |
| Height | 86 mm (3.35 ") |
| Diameter | 110 mm |
| Weight | 255 g (0.56 lbs) |
| Power source type | DC, PoE |
| Power consumption (max) | 7.9 W |
| DC output voltage | 12 |
| Power consumption (typical) | 6.1 W |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Number of cameras | 1 |
| 1 | |
| 49 | |
| 1 | |
| 27.6 | |
| 63 | |
| 55.6 | |
| 25.2 | |
| 12.6 | |
| 120 | |
| 6.3 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.