Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode | |
| Maximum operating distance | 500 m |
| Number of languages | 14 |
| Plug and Play |
| Form factor | Bullet |
| Product colour | Grey |
| Mounting type | Ceiling/Wall |
| Housing material | Aluminium |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| IK code | IK10 |
| Maximum resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Total megapixels | 4 MP |
| Supported graphics resolutions | 2560 x 1440 |
| Noise reduction technology | 2D noise reduction |
| Noise reduction | |
| Back Light Compensation (BLC) | |
| Highlight Compensation (HLC) | |
| Digital Wide Dynamic Range (DWDR) | |
| Frame rate | 30 fps |
| Privacy masking |
| Viewing angle, horizontal | 107.48 ° |
| Viewing angle, vertical | 59.47 ° |
| Viewing angle, diagonal | 122.01 ° |
| White balance | ATW, AWC, Indoor, Outdoor |
| Camera shutter type | Electronic |
| Camera shutter speed | 1/30 - 1/12000 s |
| Number of sensors | 1 |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/3 " |
| Fixed focal length | 2.8 mm |
| Video motion detection |
| Night vision | |
| Night vision distance | 20 m |
| LED type | IR |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth |
| Connectivity technology | Wired |
| Diameter | 70 mm |
| Length | 246 mm |
| Weight | 670 g (1.48 lbs) |
| Power source type | DC |
| Power consumption (max) | 5 W |
| DC output voltage | 12 |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 55 °C |
| Number of cameras | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.