Back to Top
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom microphone |
| Recommended usage | Gaming |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Material | Aluminium, Leatherette, Steel |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | |
| USB connectivity | |
| Bluetooth | |
| Cable length | 2 m |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 35 Ω |
| Headphone sensitivity | 91.7 dB |
| Magnet type | Neodymium |
| Driver type | Hybrid |
| Driver unit | 50 mm |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Detachable microphone | |
| Microphone direction type | Unidirectional/Cardioid microphone |
| Noise-canceling |
| Windows operating systems supported | Y |
| Width | 138 mm (5.38 ") |
| Depth | 94 mm (3.67 ") |
| Height | 195 mm (7.61 ") |
| Weight | 320 g (0.71 lbs) |
| Audio adapters included | USB |
| Ear pads | |
| Pouch | |
| Quantity | 1 |
| Package width | 106.5 mm |
| Package depth | 232 mm |
| Package height | 242.5 mm |
| Package weight | 858 g |
| Virtual surround | |
| DTS Headphone:X 2.0 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
