Back to Top
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom microphone |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Operating keys | Answer/end call, Mute, Reject call, Volume +, Volume - |
| Intraaural headphones type | In-ear monitors |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Ear-hook, Head-band, Neck-band |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wireless |
| USB connectivity | |
| Wireless range | 120 m |
| Ear coupling | Intraaural |
| Headphone frequency | 20 - 140000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 116 dB |
| Driver unit | 13.6 mm |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | -38 dB |
| Number of microphones | 2 |
| Microphone mute |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Touch |
| Battery operated | |
| Talk time | 8 h |
| Charging source | USB |
| Standby time | 54 h |
| Base station colour | Black |
| Weight | 19 g (0.04 lbs) |
| Package width | 201 mm |
| Package depth | 181 mm |
| Package height | 112 mm |
| Charging time | 65 min |
| Continuous audio playback time | 54 h |
| Y | |
| 5 | |
| 1.2 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.