Back to Top
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom microphone |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Operating keys | Answer/end call, Mute, Volume +, Volume - |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Connectivity technology | Wired |
| Cable length | 2.085 m |
| Ear coupling | Supraaural |
| Control unit type | In-line control unit |
| Control type | Buttons |
| Width | 111 mm (4.33 ") |
| Depth | 149 mm (5.81 ") |
| Height | 67 mm (2.61 ") |
| Weight | 55 g (0.12 lbs) |
| Package width | 190 mm |
| Package depth | 52 mm |
| Package height | 175 mm |
| Package weight | 178 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.