Back to Top
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom microphone |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Operating keys | Answer/end call, Mute, Volume +, Volume - |
| Adjustable headband |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Red |
| Volume control | Button |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | |
| USB connector | USB Type-C |
| Cable length | 2170 m |
| Ear coupling | Circumaural |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 90 dB |
| Microphone frequency | 100 - 1000 Hz |
| Microphone sensitivity | -38 dB |
| Microphone noise-canceling | |
| Microphone mute |
| Control unit type | In-line control unit |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Quick start guide | |
| Carrying case | |
| Warranty card |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.