Back to Top
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom microphone |
| Recommended usage | Gaming |
| On/off switch |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | White |
| Backlight | |
| Backlight colour | Red/Green/Blue |
| Volume control | Rotary |
| Connectivity technology | Wireless |
| 3.5 mm connector | |
| RF connectivity | |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Wireless range | 20 m |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 39 Ω |
| Headphone sensitivity | 87.5 dB |
| Driver unit | 40 mm |
| Sound pressure level (max) | 87.5 dB |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone direction type | Unidirectional/Cardioid microphone |
| Detachable microphone |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Battery operated | |
| Battery life (max) | 29 h |
| Charging source | USB |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery type | Built-in battery |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Weight | 278 g (0.61 lbs) |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Receiver included | |
| Quantity | 1 |
| Package width | 105 mm |
| Package depth | 214 mm |
| Package height | 210 mm |
| Package weight | 628 g |
| Master carton width | 218 mm |
| Master carton length | 433 mm |
| Master carton height | 235 mm |
| Master carton weight | 3040 g |
| Virtual surround | |
| DTS Headphone:X 2.0 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
