Back to Top
| Product type | Headphones |
| Microphone type | Boom microphone |
| Recommended usage | Gaming |
| Colour name | Mute, Volume +, Volume - |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Foldable | |
| Volume control | Rotary |
| Compatible products | PlayStation, Switch, Mac, VR, PC |
| Connectivity technology | Wireless |
| USB connectivity | |
| USB connector | USB Type-C |
| Bluetooth |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 22000 Hz |
| Impedance | 36 Ω |
| Headphone sensitivity | 63 dB |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 1 % |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | -38 dB |
| Microphone noise-canceling | |
| Microphone mute |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Quick charge | |
| Quick charge time | 15 min |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.0 Cheetah, Mac OS X 10.13 High Sierra |
| Mobile operating systems supported | Android 9.0 |
| Cables included | USB Type-A, USB Type-C |
| Quantity | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.