Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Internal | |
| Host interface | PCI-E |
| Interface | Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Data transfer rate (max) | 1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Power consumption (typical) | 5.5 W |
| Data link protocols | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Compatible products | ProLiant DL160 Gen8 ProLiant DL360p Gen8 ProLiant DL380p Gen8 ProLiant DL385p Gen8 ProLiant DL560 Gen8 ProLiant SL230 Gen8 ProLiant SL250 Gen8 ProLiant SL270 Gen8 |
| Width | 76.2 mm (2.97 ") |
| Depth | 117.5 mm (4.58 ") |
| Weight | 1360 g (3 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.