USB-C™ with DP Alt Mode | HDMI® 2.0 | 4K 60Hz | Host Cables Included
The necessary cables for connecting your computers are included, so you can set up your system right away.
With the USB-C KVM switch, you can benefit from UHD resolutions up to 4K (3840x2160) at 60Hz. It can also drive one large HDMI 2.0 display with ease, allowing for a more enjoyable viewing experience.
Additionally, the KVM is bus powered, which further reduces clutter by avoiding the need for a bulky power adapter, combined with the USB-C design.
Mini KVM switches are easy to deploy and are ideal for mobile or hot desk users due to their lightweight form factor.
As part of StarTech's extensive testing, this product has been proven compatible with all major device brands including: Dell, HP, Apple and Lenovo.
| HD type | 4K Ultra HD |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Number of computers controlled | 2 |
| Keyboard port type | USB |
| Mouse port type | USB |
| Video port type | DisplayPort |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Console ports | HDMI, USB A |
| Console USB ports quantity | 2 |
| Data transfer rate (max) | 480 Gbit/s |
| Daisy chain | |
| Chipset | Parade - PS176, VLI - VL170, Terminus - FE1.1S |
| Audio channels | 7.1 |
| Rack mounting | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| LED indicators | Y |
| Hot keys | |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| RoHS compliance | |
| Certification | REACH, CE |
| On Screen Display (OSD) |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Width | 140 mm (5.46 ") |
| Depth | 72 mm (2.81 ") |
| Height | 16 mm (0.62 ") |
| Weight | 265 g (0.58 lbs) |
| Package width | 172 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 85 mm |
| Package weight | 600 g |
| Cables included | USB Type-C |
| Quick installation guide |
| Master carton width | 450 mm |
| Master carton length | 363 mm |
| Master carton height | 280 mm |
| Quantity per master carton | 20 pc(s) |
| IP control | N |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
