Back to Top
| Hard drive capacity | 1000 GB |
| Hard drive size | 2.5 " |
| Hard drive speed | 5400 RPM |
| Device type | HDD |
| USB connector type | Micro-USB B |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| USB connectivity |
| Plug and Play | |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| USB powered |
| Password protection | |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Product colour | Orange, Silver |
| Protection features | Pressure resistance, Shock resistant, Water resistant |
| Width | 86 mm (3.35 ") |
| Depth | 26 mm (1.01 ") |
| Height | 135.1 mm (5.27 ") |
| Weight | 400 g (0.88 lbs) |
| Cables included | USB |
| User guide | |
| Package width | 129 mm |
| Package depth | 52 mm |
| Package height | 186 mm |
| Package weight | 500 g |
| Connectivity technology | Wired |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.