Back to Top
| Hard drive capacity | 500 GB |
| Hard drive speed | 5400 RPM |
| Drive device, buffer size | 8 MB |
| Hard disk average seek time | 12 ms |
| USB connector type | USB Type-A |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| USB connectivity | |
| Ethernet LAN | |
| FireWire 400 | |
| FireWire 800 | |
| Wi-Fi |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| USB data transfer rates | 5000 Mbit/s |
| Card reader integrated |
| USB powered | |
| External power adapter |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Product colour | Black |
| Certification | FCC / CE |
| Operating shock | 300 G |
| Width | 84.5 mm (3.3 ") |
| Depth | 120 mm (4.68 ") |
| Height | 19 mm (0.74 ") |
| Weight | 176 g (0.39 lbs) |
| Cables included | USB |
| User guide |
| USB required | |
| FireWire required | |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) ports quantity | 1 |
| Compatible operating systems | Microsoft 7, XP, Vista, Mac OS 10.2, Linux |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.