Back to Top
2 TB, USB 3.0, 14.5x80x122.5 mm
Seagate Toolkit free software allows full control of colour and pattern with customizable RGB patterns.
Powered by USB 3.2 Gen 1 technology, Seagate FireCuda 2TB Hard Drive is plug-and-play compatible via the USB bus for quick and easy operation.
It has a capacity of 2TB, an elegant design, and a sleek, bold look that goes well with any battlestation.
With customizable RGB LED lighting, gaming sessions will have an extra layer of atmosphere.
| Hard drive capacity | 2000 GB |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB connector | Micro-USB B |
| Thunderbolt technology | |
| Wi-Fi |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Bus powered | USB |
| Product colour | Black |
| Width | 80 mm (3.12 ") |
| Depth | 14.5 mm (0.57 ") |
| Height | 122.5 mm (4.78 ") |
| Weight | 167 g (0.37 lbs) |
| Cables included | USB |
| User guide | |
| Package width | 106 mm |
| Package depth | 37.5 mm |
| Package height | 149 mm |
| Package weight | 253 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
