Back to Top
| Hard drive capacity | 4000 GB |
| Hard drive speed | 5400 RPM |
| Device type | HDD |
| USB connector type | USB Type-A |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| USB connectivity |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Home, Windows 7 Home Premium, Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| USB powered | |
| Input voltage | 5 V |
| Fingerprint reader | |
| Password protection |
| Product colour | Orange |
| Protection features | Pressure resistance, Shock resistant, Water resistant |
| Width | 135 mm (5.27 ") |
| Depth | 86 mm (3.35 ") |
| Height | 26 mm (1.01 ") |
| Weight | 342 g (0.75 lbs) |
| Cables included | USB |
| User guide | |
| Bundled software | LaCie Backup Assistant, LaCie Private-Public |
| Connectivity technology | Wired |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.