Back to Top
| Output power capacity | 0.75 VA |
| Output power | 750 W |
| Input operation voltage (min) | 60 V |
| Input operation voltage (max) | 150 V |
| Output operation voltage (min) | 110 V |
| Output operation voltage (max) | 125 V |
| Efficiency (On-line mode) | 95 % |
| Efficiency (ECO mode) | 98 % |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| USB port | |
| Serial interface | |
| Serial interface type | RS-232, RS-485 |
| RS-232 ports | 1 |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Input frequency | 40/70 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Width | 430 mm (16.77 ") |
| Depth | 400 mm (15.6 ") |
| Height | 85 mm (3.32 ") |
| Weight | 16800 g (37.04 lbs) |
| ENERGY STAR, REACH, RoHS, WEEE |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
