Back to Top
| Output power capacity | 2200 VA |
| Output power | 1920 W |
| Input operation voltage (min) | 83 V |
| Input operation voltage (max) | 145 V |
| Output operation voltage (min) | 100 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Power supply input frequency | 60 Hz |
| Surge energy rating | 570 J |
| Efficiency | 96 % |
| Maximum current | 20 A |
| Emergency Power Off (EPO) | |
| Power factor | 0.9 |
| Output voltage regulation | -14, +6 % |
| AC outlet types | NEMA 5–15R, NEMA 5–20R |
| Power plug | NEMA 5-20P |
| Cable length | 3 m |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| RS-232 ports | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Battery type | RBC94-2U |
| Battery recharge time | 4.5 h |
| Typical backup time at half load | 12 min |
| Typical backup time at full load | 4.5 min |
| Cold start | |
| Replacement battery cartridge | RBC94-2U |
| Hot-swap battery |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| Display | LCD |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Number of input phases | 1 |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Power protection features | Over voltage, Under voltage |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | |
| LED indicators | Y |
| Audible alarm(s) |
| Cooling type | Active |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Certification | UL1778, CSA, NOM, FCC |
| RoHS compliance |
| Width | 444 mm (17.32 ") |
| Depth | 494 mm (19.27 ") |
| Height | 89 mm (3.47 ") |
| Weight | 26100 g (57.54 lbs) |
| Package width | 551 mm |
| Package depth | 615 mm |
| Package height | 201 mm |
| Package weight | 26200 g |
| Interface | USB; DB9 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.