Back to Top
| Output power capacity | 1500 VA |
| Output power | 1350 W |
| Power supply input frequency | 60 Hz |
| Efficiency | 95 % |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| Cable length | 3 m |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| RS-232 ports | 1 |
| Battery recharge time | 4.5 h |
| Typical backup time at half load | 14 min |
| Typical backup time at full load | 4.9 min |
| Replacement battery cartridge | RBC93-2U |
| Cold start |
| Form factor | Rackmount |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| Material | Steel |
| UPS topology | Line-Interactive |
| LED indicators | Y |
| Audible alarm(s) |
| Built-in fan |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Certification | UL1778 CSA NOM FCC |
| Width | 439 mm (17.12 ") |
| Depth | 342 mm (13.34 ") |
| Height | 88 mm (3.43 ") |
| Weight | 21100 g (46.52 lbs) |
| Package width | 594 mm |
| Package depth | 505 mm |
| Package height | 216 mm |
| Package weight | 23300 g |
| Management platform | SNMP/WEB |
| Operating temperature (T-T) | 32 - 104 °F |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.