Back to Top
| Output power capacity | 3000 VA |
| Output power | 2700 W |
| Input operation voltage (min) | 75 V |
| Input operation voltage (max) | 154 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Power supply input frequency | 57/63 Hz |
| Surge energy rating | 1030 J |
| Emergency Power Off (EPO) | |
| Power factor | 0.9 |
| AC outlet types | NEMA 5–20R, NEMA L5-30R |
| Cable length | 3 m |
| AC outlets quantity | 7 AC outlet(s) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Number of batteries supported | 4 |
| Battery recharge time | 8 h |
| Typical backup time at half load | 7.5 min |
| Typical backup time at full load | 2 min |
| Hot-swap battery |
| Form factor | Mini tower |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | |
| Power protection features | Overload |
| LED indicators | Y |
| Audible alarm(s) |
| Output voltage | 120 V |
| Output frequency | 60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Energy Star certified | |
| RoHS compliance | |
| Safety | UL1778 4th, cUL CSA C22.2 No 107.3-05, FCC/DOC Class A |
| Width | 170.18 mm (6.64 ") |
| Depth | 431.8 mm (16.84 ") |
| Height | 221 mm (8.62 ") |
| Weight | 25265 g (55.7 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
