Back to Top
| Output power capacity | 1000 VA |
| Output power | 800 W |
| Power supply input frequency | 60 Hz |
| Surge energy rating | 570 J |
| Efficiency | 95 % |
| Maximum current | 9.2 A |
| Emergency Power Off (EPO) | |
| Power factor | 0.8 |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| Cable length | 3 m |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| RS-232 ports | 1 |
| Battery recharge time | 4 h |
| Typical backup time at half load | 15 min |
| Typical backup time at full load | 5.3 min |
| Hot-swap battery | |
| Cold start |
| Form factor | Rackmount |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| Material | Steel |
| UPS topology | Line-Interactive |
| LED indicators | Y |
| Audible alarm(s) |
| Built-in fan | |
| Cooling type | Active |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Certification | UL1778 CSA NOM FCC |
| Width | 444 mm (17.32 ") |
| Depth | 343 mm (13.38 ") |
| Height | 89 mm (3.47 ") |
| Weight | 20700 g (45.64 lbs) |
| Package width | 597 mm |
| Package depth | 597 mm |
| Package height | 229 mm |
| Package weight | 25700 g |
| Management platform | SNMP/Web |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.