Back to Top
| Output power capacity | 2200 VA |
| Output power | 1600 W |
| Input operation voltage (min) | 79 V |
| Input operation voltage (max) | 147 V |
| Power supply input frequency | 60 Hz |
| Surge energy rating | 480 J |
| Efficiency | 94 % |
| Maximum current | 20 A |
| Emergency Power Off (EPO) | |
| Output voltage regulation | -18, +8 % |
| Power factor | 0.7 |
| AC outlet types | NEMA 5–15R, NEMA 5–20R |
| Power plug | NEMA 5-20P |
| Cable length | 2.44 m |
| AC outlets quantity | 9 AC outlet(s) |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| RS-232 ports | 1 |
| Modem (RJ-11) ports | 1 |
| Serial ports quantity | 2 |
| Battery recharge time | 4 h |
| Typical backup time at half load | 19 min |
| Typical backup time at full load | 7 min |
| Cold start | |
| Replacement battery cartridge | RBC54 |
| Hot-swap battery |
| Form factor | Tower |
| Product colour | White |
| Material | Polycarbonate |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Number of input phases | 1 |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Power protection features | Over voltage, Under voltage |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | |
| Noise level | 47 dB |
| LED indicators | Y |
| Audible alarm(s) |
| Cooling type | Active |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| RoHS compliance | |
| Certification | UL1778, CSA, NOM, FCC |
| Width | 235 mm (9.17 ") |
| Depth | 305 mm (11.9 ") |
| Height | 362 mm (14.12 ") |
| Weight | 23800 g (52.47 lbs) |
| Package width | 375 mm |
| Package depth | 502 mm |
| Package height | 406 mm |
| Package weight | 26700 g |
| Non-operating relative humidity (non-condensing) | 0 - 95 % |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.