Back to Top
| Output power capacity | 2190 VA |
| Output power | 1650 W |
| Input operation voltage (min) | 90 V |
| Input operation voltage (max) | 140 V |
| Output operation voltage (min) | 110 V |
| Output operation voltage (max) | 130 V |
| Surge energy rating | 2060 J |
| AC outlet types | NEMA 5–20R |
| Cable length | 3 m |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Modem (RJ-11) ports | 1 |
| Serial ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery type | 12 V, 9 Amph |
| Battery recharge time | 8 h |
| Typical backup time at half load | 14 min |
| Typical backup time at full load | 6 min |
| Replacement battery cartridge | HR9-12 |
| Hot-swap battery |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Surge protection | |
| Surge protection features | Coax, Network, Telephone |
| Power protection features | Overload |
| LED indicators | Y |
| Audible alarm(s) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| RoHS compliance | |
| Certification | UL1778, cUL 107.3, FCC DOC Class B |
| Width | 431.8 mm (16.84 ") |
| Depth | 477.52 mm (18.62 ") |
| Height | 88.9 mm (3.47 ") |
| Weight | 29982.4 g (66.1 lbs) |
| Bundled software | PowerPanel BusinessEd |
| Management platform | SNMP, HTTP |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
