Back to Top
| Output power capacity | 1000 VA |
| Output power | 800 W |
| Input operation voltage (min) | 83 V |
| Input operation voltage (max) | 147 V |
| Output operation voltage (min) | 120 V |
| Power supply input frequency | 60 Hz |
| Surge energy rating | 450 J |
| Maximum current | 9.2 A |
| Efficiency | 94 % |
| Emergency Power Off (EPO) | |
| Power factor | 0.8 |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| Cable length | 3 m |
| AC outlets quantity | 5 AC outlet(s) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Battery recharge time | 4 h |
| Typical backup time at half load | 14 min |
| Typical backup time at full load | 4 min |
| Hot-swap battery | |
| Cold start |
| Form factor | Rackmount |
| Rack capacity | 1U |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Number of input phases | 1 |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | |
| LED indicators | Y |
| Audible alarm(s) |
| Cooling type | Active |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Energy Star certified |
| Width | 444 mm (17.32 ") |
| Depth | 425 mm (16.58 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 14500 g (31.97 lbs) |
| Package width | 597 mm |
| Package depth | 572 mm |
| Package height | 159 mm |
| Package weight | 16300 g |
| I/O ports | 6 x NEMA 5-15R |
| Non-operating relative humidity (non-condensing) | 0 - 95 % |
| Weight (imperial) | 32 lbs |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.