Back to Top
| Output power capacity | 1500 VA |
| Output power | 1050 W |
| Input operation voltage (min) | 102 V |
| Input operation voltage (max) | 131 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Power supply input frequency | 47/63 Hz |
| Surge energy rating | 1030 J |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Power plug | NEMA 5-15 |
| Cable length | 1.83 m |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| USB port | |
| Serial interface | |
| Emergency Power Off (EPO) connector |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery recharge time | 3 h |
| Typical backup time at half load | 24 min |
| Typical backup time at full load | 8 min |
| Hot-swap battery | |
| Battery replacement alarms | Audible, LED |
| Battery capacity | 17 Ah |
| Replacement battery cartridge | RB12170X2A |
| Battery voltage | 12 V |
| Form factor | Mini tower |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Hold time (min) | 4 ms |
| Hold time (max) | 8 ms |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Surge protection | |
| Waveform | Sine |
| Power protection features | Short circuit |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | |
| Noise level | 34.5 dB |
| LED indicators | Power |
| Audible alarm(s) | |
| Audible alarm modes | Alarm when on battery, Low battery alarm, Overload alarm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Energy Star certified | |
| RoHS compliance | |
| Safety | UL1778, CSA C22.2 NO.107.3-05, FCC DOC Class A |
| Width | 170.2 mm (6.64 ") |
| Depth | 431.8 mm (16.84 ") |
| Height | 221 mm (8.62 ") |
| Weight | 24500 g (54.01 lbs) |
| Package width | 584.2 mm |
| Package depth | 349.3 mm |
| Package height | 304.8 mm |
| Package weight | 41700 g |
| Manual | |
| Warranty card | |
| Software CD | |
| Quick installation guide | |
| Cables included | Serial, USB cable |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
