Back to Top
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Number of batteries supported | 16 |
| Battery capacity | 9 Ah |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Number of output phases | 1 |
| Overload capacity (1 minute) | 150 % |
| Overload capacity (5 minute) | 125 % |
| Power protection features | Overload |
| Noise level | 55 dB |
| Output voltage | 230 V |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Safety | IEC62040-1:2008 |
| Width | 430 mm (16.77 ") |
| Depth | 581 mm (22.66 ") |
| Height | 173 mm (6.75 ") |
| Weight | 57600 g (126.99 lbs) |
| Package width | 670 mm |
| Package depth | 840 mm |
| Package height | 465 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
