Back to Top
| Display brightness (peak) | 250 cd/m² |
| Response time (fast) | 0.03 ms |
| Display diagonal | 34 " |
| Anti-glare screen | |
| Screen curvature rating | 1800R |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR 400 True Black |
| Display resolution | 3440 x 1440 pixels |
| HD type | UltraWide Quad HD |
| Display technology | QDOLED |
| Panel type | OLED |
| Supported graphics resolutions | 3440 x 1440 |
| Contrast ratio (dynamic) | 1500000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178 u00b0 |
| Viewing angle, vertical | 178 u00b0 |
| Colour depth | 10 bit |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Native aspect ratio | 21:9 |
| Aspect ratio | 21:9 |
| Screen shape | Flat screen |
| Pixel pitch | 0.2315 x 0.2315 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 390 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 240 Hz |
| Viewable size, horizontal | 800.06 mm |
| Viewable size, vertical | 337.06 mm |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 139.1 % |
| Adobe RGB coverage | 97.8 % |
| Supported video modes | 1440p |
| Colour gamut | 99.3 % |
| High Dynamic Range (HDR) supported | |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Built-in speaker(s) | |
| Built-in camera |
| Frameless design | |
| Market positioning | Gaming |
| Detachable stand | |
| Product colour | Black |
| NVIDIA G-SYNC | |
| AMD FreeSync |
| Number of USB Type-B upstream ports quantity | 1 |
| Number of USB Type-C upstream ports quantity | 1 |
| USB hub version | 2.0 |
| USB upstream port type | USB Type-A, USB Type-B, USB Type-C |
| USB Type-A downstream ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.1 |
| Built-in USB hub | |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| Headphone out | |
| Headphone outputs | 1 |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | |
| VESA mounting | |
| VESA mounting interfaces | 100 x 100 mm |
| Pivot | |
| Swivelling | |
| Swivel angle range | -30 - 30 u00b0 |
| Tilt angle range | -5 - 20 u00b0 |
| Height adjustment | |
| Height adjustment | 100 mm |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 50 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 50 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Weight (without stand) | 6660 g |
| Width (with stand) | 812 mm |
| Depth (with stand) | 318 mm |
| Height (with stand) | 427 mm |
| Weight (with stand) | 8800 g |
| Package width | 1015 mm |
| Package depth | 248 mm |
| Package height | 536 mm |
| Package weight | 12450 g |
| Package type | Box |
| Power supply type | External |
| Touchscreen |
| Height (without stand) | 361 mm |
| HDMI | |
| Width (without stand) | 812 mm |
| Depth (without stand) | 130 mm |
| 86.82 | |
| Y | |
| 1967541 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
