Back to Top
| Output power capacity | 5 VA |
| Output power | 4000 W |
| Cable length | 2.44 m |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Typical backup time at half load | 26.7 min |
| Typical backup time at full load | 9.4 min |
| Product colour | Black |
| Noise level | 53 dB |
| LED indicators | Y |
| Audible alarm(s) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Certification | CSA, FCC 15 A, UL 1778 |
| Weight | 145450 g (320.66 lbs) |
| Interface | DB-9 RS-232, RJ-45 10 Base-T ethernet / SNMP/ Telnet, SmartSlot |
| Output connections | (2) NEMA 5-15R . (12) NEMA 5-20R. (2) NEMA L6-20R. (1) NEMA L6-30R. |
| Input connection type | NEMA L6-30P |
| Dimensions (WxDxH) | 483 x 635 x 311 mm |
| Filtering description | 0.3% IEEE |
| Nominal input voltage | 208 V |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
