Back to Top
| Connector 1 | DB-9 |
| Connector 2 | USB 2.0 A |
| Gender | Male connector/Male connector |
| Product colour | Blue, Transparent |
| Material | Plastic |
| Cable length | 0.91 m |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| FIFO (First In, First Out) | 192 B |
| Chipset | Prolific - PL2303HXD |
| Baud rate | 921.6 Kbit/s |
| Compatible operating systems | - Windows CE 4.2, 5.2, 98SE, ME, 2000, XP, Vista, 7, 8, 8.1, 10 - Windows Server 2003, 2008 R2, 2012, 2016 - Mac OS 10.6 to 10.12 - Linux 2.4.x to 4.4.x LTS |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 80 °C |
| Relative humidity | 0 - 65 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Width | 35 mm (1.37 ") |
| Depth | 914 mm (35.65 ") |
| Height | 15 mm (0.59 ") |
| Weight | 54 g (0.12 lbs) |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 100 g |
| Package length | 200.00 mm |
| Quantity | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
